Difference between revisions of "List of Eta Chapter Initiate Classes"
(→Unknown) |
|||
(22 intermediate revisions by 3 users not shown) | |||
Line 3: | Line 3: | ||
The following is a '''list of [[Eta Chapter]] Initiate Classes'''. | The following is a '''list of [[Eta Chapter]] Initiate Classes'''. | ||
+ | ==1929 == | ||
+ | ''Date: April 30, 1929''<br/> | ||
+ | ''Source: Oak yearbook, http://www.archive.org/stream/oakyearb1929indi#page/280/mode/2up'' | ||
+ | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
+ | * President Bitner | ||
+ | * [[James K. Stoner]] | ||
+ | * [[Dr. Charles R. Foster]], faculty | ||
+ | * [[Walter Percival]], faculty | ||
+ | * Dr. Davis, faculty | ||
+ | * Sullivan, faculty | ||
+ | * Webb, faculty | ||
+ | * [[Everett M. Sanders]], Faculty | ||
+ | * Beebe, faculty | ||
+ | * Neff, faculty | ||
+ | * [[Merrill B. Iams]], Faculty | ||
+ | * [[C. E. Manwiller]], faculty | ||
+ | * [[Walter M. Whitmyre]], Faculty (Dean) | ||
+ | * [[Floyd Bair]] | ||
+ | * [[Fred Bennett]] | ||
+ | * [[Harold Bitner]] | ||
+ | * [[William Boyer]] | ||
+ | * [[Fred Davison]] | ||
+ | * [[John DeBerti]] | ||
+ | * [[James Devor]] | ||
+ | * [[Wendell Doty]] | ||
+ | * [[William Heil]] | ||
+ | * [[Roy Hickes]] | ||
+ | * [[George Hocker]] | ||
+ | * [[John Honse]] | ||
+ | * [[Walter Katchmer]] | ||
+ | * [[Howard Kuhns]] | ||
+ | * [[Wilbert Leonard]] | ||
+ | * [[Victor Luke]] | ||
+ | * [[Harold Sherwood]] | ||
+ | * [[Alfred Bray]] | ||
+ | * [[Jerome Fitz]] | ||
+ | * [[Cull Lewis]] | ||
+ | * [[Kenneth Love]] | ||
+ | * [[Niles Long]] | ||
+ | * [[Robert Neville]] | ||
+ | * [[Wayne Elliott]] | ||
+ | * [[Robert Fee]] | ||
+ | * [[Nathan Framer]] | ||
+ | * [[Isadore Goldstein]] | ||
+ | * [[Virgil Grumbling]] | ||
+ | * [[Ben Marshall]] | ||
+ | * [[Raymond Miller]] | ||
+ | * [[Raymond Morgan]] | ||
+ | * [[Joe Muschella]] | ||
+ | * [[Paul Muschella]] | ||
+ | * [[Merle Wagner]] | ||
+ | * [[Frank Olliver]] | ||
+ | * [[James Purdie]] | ||
+ | * [[Lisle Reed]] | ||
+ | * [[Jay Rudolph]] | ||
+ | * [[Joseph Siegman]] | ||
+ | </div> | ||
+ | |||
+ | ==1930 == | ||
+ | ''Date:''<br/> | ||
+ | ''Source: Oak yearbook, http://www.archive.org/stream/oakyearb1930indi#page/250/mode/2up'' | ||
+ | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
+ | * [[Albert Drumheller]] | ||
+ | * [[Bernard McCormick]] | ||
+ | * [[Arthur Weaver]] | ||
+ | * [[Mario Adams]] | ||
+ | * [[Jerry Getty]] | ||
+ | * [[John Pride]] | ||
+ | * [[John Hampton]] | ||
+ | * [[Percival Park]] | ||
+ | * [[Thomas McDunn]] | ||
+ | * [[Ellis Boyer]] | ||
+ | * [[Albert Miller]] | ||
+ | </div> | ||
+ | |||
+ | ==1931 == | ||
+ | ''Date:''<br/> | ||
+ | ''Source: Oak yearbook, http://www.archive.org/stream/oakyearb1931indi#page/230/mode/2up'' | ||
+ | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
+ | Images in the Oak yearbook need to be cross referenced against confirmed members prior to 1931 to find new members. No new members may have been taken based on 1932's yearbook that lists pledges. | ||
+ | * [[Dr. John A. H. Keith]], honorary | ||
+ | * [[Dr. Ben Graham]], honorary | ||
+ | </div> | ||
+ | |||
+ | ==1932 == | ||
+ | ''Date:''<br/> | ||
+ | ''Source: Oak yearbook, http://www.archive.org/stream/oakyearb1932indi#page/252/mode/2up'' | ||
+ | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
+ | * [[Dr. Rohrbach]], honorary | ||
+ | * [[George Anderson]] | ||
+ | * [[Carlyle Borland]] | ||
+ | * [[Michael Gendich]] | ||
+ | * [[Carl King]] | ||
+ | * [[Herbert Lauf]] | ||
+ | * [[Vernon Lease]] | ||
+ | * [[Robert Litzenger]] | ||
+ | * [[Eugene Minni]] (possibly Menni) | ||
+ | * [[Charles Myers]] | ||
+ | * [[Charles Postlewaite]] | ||
+ | * [[William Reilley]] | ||
+ | * [[Charles Russel]] | ||
+ | * [[Julian Shinol]] | ||
+ | * [[Arnold Steiner]] | ||
+ | * [[Earl Uber]] | ||
+ | * [[John Valentine]] | ||
+ | * [[Carl Walker]] | ||
+ | * [[Albert Zameoni]] | ||
+ | * [[Howard Ziegler]] | ||
+ | </div> | ||
+ | |||
+ | ==Pre 1931 == | ||
+ | The following is a list of Brothers shown in this photograph [http://phisigmapi.org/Portals/0/images/timeline/pic054.jpg]. Their individual induction dates are not known. | ||
+ | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
+ | * Carver | ||
+ | * [[William Landis]] | ||
+ | * [[Joseph Gallagher]] | ||
+ | * [[Robert McPhilmy]] | ||
+ | * [[Melvin Burkett]] | ||
+ | * [[Mathew J. Walsh]], Faculty (Dean) | ||
+ | * Weight | ||
+ | * [[Ralph B. Beard]], Faculty | ||
+ | * Borland | ||
+ | * [[John Wolsko]] | ||
+ | * Lybarger | ||
+ | * Brooks | ||
+ | * [[Glenn Stough]] | ||
+ | * Bee | ||
+ | * [[Paul W. Seaton]] | ||
+ | * Travis | ||
+ | * [[John Shruda]] | ||
+ | * Amend | ||
+ | * Dr. Berts (/) | ||
+ | * Cliver | ||
+ | * [[Bradley Crawshaw]] | ||
+ | * [[Gup P. Davis]], Faculty | ||
+ | * Hunter | ||
+ | * McClelland | ||
+ | * Cunningham | ||
+ | * McGill | ||
+ | * McEmmert | ||
+ | * [[Clair Cogan]] | ||
+ | * [[Angelo Romeo]] | ||
+ | * [[Paul Kunkle]] | ||
+ | * T. Marshall | ||
+ | * Devon | ||
+ | * [[Harold L. Camp| Dr. Harold L. Camp]], Faculty | ||
+ | * Shick | ||
+ | * Shaw | ||
+ | * [[Paul H. Boyts]], Faculty | ||
+ | * [[George Marshall]] | ||
+ | * Adams | ||
+ | * [[Jack Bendall]] | ||
+ | * [[John Batiste]] | ||
+ | * [[Harry Brubaker]] | ||
+ | * [[Lawrence C. Davis]], Faculty & Sponsor | ||
+ | * Reese | ||
+ | </div> | ||
+ | |||
+ | ==1933 == | ||
+ | ''Induction Date: November 17, 1933''<br/> | ||
+ | * [[John S. Fisher]], Honorary, former Governor of Pennsylvania | ||
+ | |||
+ | ''Date:unknown''<br/> | ||
+ | ''Source: Oak yearbook, http://www.archive.org/stream/oakyearb1933indi#page/174/mode/2up'' | ||
+ | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
+ | * [[Dr. M. J. Walsh]], honorary | ||
+ | * [[Dr. C. R. Foster]], honorary | ||
+ | * [[W. N. Whitmyre]], honorary | ||
+ | </div> | ||
+ | |||
+ | ==1934 == | ||
+ | ''Date:unknown''<br/> | ||
+ | ''Source: Oak yearbook, http://www.archive.org/stream/oakyearb1934indi#page/138/mode/2up'' | ||
+ | No new members appear to be listed in the yearbook. | ||
+ | |||
+ | ==Pre 1934 == | ||
+ | The following is a list of Brothers shown in this photograph [http://phisigmapi.org/Portals/0/images/timeline/eta1935_0001.jpg] and [http://phisigmapi.org/Portals/0/images/timeline/eta1935_0002.jpg]. Their individual induction dates are not known. | ||
+ | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
+ | * Baker | ||
+ | * Beyers | ||
+ | * [[Frank Caimi]] | ||
+ | * [[Paul Christy]] | ||
+ | * [[Robert Litzinger]] | ||
+ | * Marsh | ||
+ | * Mechling | ||
+ | * [[Louis Nanassy]] | ||
+ | * [[Leonard Pearson]] | ||
+ | * [[Dale Robinson]] | ||
+ | * [[Theodore Round]] | ||
+ | * [[Alex Savukas]] | ||
+ | * [[Joseph Sheehe]] | ||
+ | * Stewart | ||
+ | * [[Lawrence C. Stitt]], Faculty | ||
+ | * Thomas | ||
+ | * [[Richard Whiting]] | ||
+ | * [[Howard Zeigler]] | ||
+ | </div> | ||
==1934-1935 == | ==1934-1935 == | ||
The following is a list of Brothers who joined [[Eta Chapter]] in 1934-1935. There is no known rush class name. This information has been found in the [http://phisigmapi.org/Portals/0/pdf/eta1935.pdf 1935 Annual Newsletter]. | The following is a list of Brothers who joined [[Eta Chapter]] in 1934-1935. There is no known rush class name. This information has been found in the [http://phisigmapi.org/Portals/0/pdf/eta1935.pdf 1935 Annual Newsletter]. | ||
<div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
+ | * [[Robert Blanc]] | ||
* [[Carl Byers]] | * [[Carl Byers]] | ||
* [[Paul Campbell]] | * [[Paul Campbell]] | ||
Line 18: | Line 216: | ||
* [[Donald King]] | * [[Donald King]] | ||
* [[Earl Kohler]] | * [[Earl Kohler]] | ||
+ | * [[John Malone]] | ||
* [[Arthur Nicholson]] | * [[Arthur Nicholson]] | ||
* [[Ward Robertson]] | * [[Ward Robertson]] | ||
Line 27: | Line 226: | ||
</div> | </div> | ||
− | ==Fall 1937 == | + | ==1935 == |
+ | ''Induction Date: April 29, 1935''<br/> | ||
+ | ''Source: 1935 Oak, http://www.archive.org/stream/oakyearb1935indi#page/92/mode/2up'' | ||
+ | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
+ | * [[Charles J. Margiotti]], Honorary, Attorney General of Pennsylvania | ||
+ | * Foster | ||
+ | * G Davis | ||
+ | * Sanders | ||
+ | * Walsh | ||
+ | * Miller | ||
+ | * Boyts | ||
+ | * Beard | ||
+ | * L. Davis | ||
+ | * Camp | ||
+ | * Stitt | ||
+ | * Graham | ||
+ | * Webb | ||
+ | * Emmert | ||
+ | * Fisher | ||
+ | * Smyth | ||
+ | * Sullivan | ||
+ | </div> | ||
+ | |||
+ | ==1936 == | ||
+ | ''Induction Date:''<br/> | ||
+ | ''Source: 1935 Oak, http://www.archive.org/stream/oakyearb1936indi#page/146/mode/2up'' | ||
+ | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
+ | * [[Dr. Paul Cressman]], honorary | ||
+ | * [[Thomas Sutton]], honorary | ||
+ | </div> | ||
+ | |||
+ | ==1937 == | ||
+ | ''Induction Date:''<br/> | ||
+ | ''Source: 1935 Oak, http://www.archive.org/stream/oakyearb1937indi#page/136/mode/2up'' | ||
+ | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
+ | * [[Dr. Samuel Fausold]], honorary | ||
+ | </div> | ||
+ | |||
+ | ===Spring 1937 === | ||
+ | The following is a list of Brothers who joined [[Eta Chapter]] in 1937. There is no known rush class name. This information has been found in the 1937 April Lampadion. | ||
+ | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
+ | * [[Clarence Chapman]] | ||
+ | * [[John G. Cober]] | ||
+ | * [[John Dailey]] | ||
+ | * [[Daniel DeLullo]] | ||
+ | * [[Samuel Fausold, Jr.]] | ||
+ | * [[Earl Kohler]] | ||
+ | * [[Floyd Smith]] | ||
+ | * [[Albert Zanzuccki]] | ||
+ | </div> | ||
+ | |||
+ | ===Fall 1937 === | ||
The following is a list of Brothers who joined [[Eta Chapter]] in 1937. There is no known rush class name. This information has been found in the 1937 Lampadion. | The following is a list of Brothers who joined [[Eta Chapter]] in 1937. There is no known rush class name. This information has been found in the 1937 Lampadion. | ||
<div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
* [[Ross Adams]] | * [[Ross Adams]] | ||
* [[Vern Alderson]] | * [[Vern Alderson]] | ||
Line 39: | Line 285: | ||
* [[Warren Davis]] | * [[Warren Davis]] | ||
* [[Edward Everrett]] | * [[Edward Everrett]] | ||
+ | * [[Dr. Heiges]] | ||
+ | * [[Mr. Hughes]] | ||
+ | * [[John Kuzmiak]] | ||
* [[Robert Lynch]] | * [[Robert Lynch]] | ||
* [[William Plotner]] | * [[William Plotner]] | ||
+ | * [[Mr. Rishberger]] | ||
* [[Joseph Sariscak]] | * [[Joseph Sariscak]] | ||
* [[Wade Wentzell]] | * [[Wade Wentzell]] | ||
</div> | </div> | ||
− | == | + | ==1938 == |
− | + | ''Induction Date:''<br/> | |
− | * [[Clarence | + | ''Source: 1935 Oak, http://www.archive.org/stream/oakyearb1937indi#page/136/mode/2up'' |
− | + | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | |
− | + | * [[Dr. Clarence Ackley]], honorary | |
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
</div> | </div> | ||
+ | |||
==1941== | ==1941== | ||
Line 62: | Line 308: | ||
''Induction Date: October 10, 1941'' | ''Induction Date: October 10, 1941'' | ||
<div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
− | * [[ | + | * [[Clifford Atkinson]] |
* [[John Bober]] | * [[John Bober]] | ||
+ | * [[Richard McAfoose]] | ||
+ | * [[Robert McGrew]] | ||
* [[Esau Motovich]] | * [[Esau Motovich]] | ||
− | * [[ | + | * [[Edwin Nelmes]] |
− | |||
− | |||
* [[Josh Olshock]] | * [[Josh Olshock]] | ||
* [[George Pollock]] | * [[George Pollock]] | ||
− | * [[ | + | * [[Wayne Scott]] |
− | * [[ | + | * [[Jack Tyger]] |
+ | </div> | ||
+ | |||
+ | * [[Lloyd Holland]] is listed separately as a pledge but no information is available on his induction | ||
+ | |||
+ | == Pre 1939 == | ||
+ | The following is a list of Brothers who joined [[Eta Chapter]] prior to 1939. There is no known rush class name. This information has been found in the 1939 Lampadion. | ||
+ | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
+ | * [[Frank W. McGrew]], President | ||
+ | * [[Sam N. Costantino]], Secretary | ||
+ | </div> | ||
+ | |||
+ | == Pre 1941 == | ||
+ | The following is a list of Brothers who joined [[Eta Chapter]] prior to 1941. There is no known rush class name. This information has been found in the 1941 Lampadion. | ||
+ | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
+ | * [[Elwood Sheeder]], President | ||
</div> | </div> | ||
− | + | == Pre 1949 == | |
+ | The following is a list of Brothers who joined [[Eta Chapter]] prior to 1949. There is no known rush class name. This information has been found in the [http://phisigmapi.org/Portals/0/pdf/eta1949.pdf 1949 Annual Newsletter]. | ||
<div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
+ | * [[Edward Ballute]], Treasurer (2nd Semester) | ||
+ | * [[Dave Brodsky]] | ||
+ | * [[David Broffman]], President (2nd Semester) | ||
+ | * [[John Carcelli]] | ||
+ | * [[Jim Carlisle]] | ||
+ | * [[Felix Catalano]] | ||
+ | * [[Sam Chirman]] | ||
+ | * [[Ed Cibik]] | ||
+ | * [[Pete Colpo]] | ||
+ | * [[John Daniel]] | ||
+ | * [[John Daniels]] | ||
+ | * [[Andrew Daskivich]], Historian (2nd Semester) | ||
+ | * [[Tod Dravis]] | ||
+ | * [[Ernier Frombaugh]] | ||
+ | * [[Dick Frye]] | ||
+ | * [[Narcise Gamberoni]], Vice President, Interfrat Rep 1949 | ||
+ | * [[Ed Gardner]] | ||
+ | * [[Kenny Grote]] | ||
+ | * [[William Grundy]], Recording Secretary (2nd Semester) | ||
+ | * [[Chuck Hemphill]] | ||
+ | * [[Bob Hendrickson]] | ||
+ | * [[Jim Heighen]] | ||
+ | * [[Joe Horeskonich]] | ||
+ | * [[James Iams]], Chaplain (2nd Semester) | ||
+ | * [[James Jama]], Chaplain 1949 | ||
+ | * [[Jack Jaoloski]] | ||
+ | * [[Jack Joll]] | ||
+ | * [[Bill Joseph]] | ||
+ | * [[Dick Kagele]] | ||
+ | * [[George Keene]] | ||
+ | * [[Mike Kensek]], former President | ||
+ | * [[John Kestner]] | ||
+ | * [[John Kostas]] | ||
+ | * [[John Kreynak]] | ||
+ | * [[James Krofta]], Sargent at Arms (2nd Semester) | ||
+ | * [[Don Kuntz]] | ||
+ | * [[Mike Marcenelle]] | ||
+ | * [[Mike Michael]], Sargent at Arms 1949 | ||
+ | * [[Don Nicoll]] | ||
+ | * [[Ray Phillips]] | ||
+ | * [[Al Pomocky]] | ||
+ | * [[Joseph P. Quinn]], President 1949 | ||
+ | * [[Tim Roberts]] | ||
+ | * [[Art Schaffer]] | ||
+ | * [[Bill Schwartz]] | ||
+ | * [[Ed Scurci]] | ||
+ | * [[Joe Shomo]] | ||
+ | * [[Izzy Shrensky]] | ||
* [[Jim Staley]] | * [[Jim Staley]] | ||
− | * [[John | + | * [[John Strandberg]], Interfrat Representative 1949 |
− | * [[ | + | * [[Boyd Stroun]] |
+ | * [[Joe Sutilla]] | ||
+ | * [[John Taddie]] | ||
+ | * [[Donald Trone]], Corresponding Secretary (both) 1949 | ||
+ | * [[Sam Venturella]] | ||
+ | * [[Michael Vidischak]], Treasurer 1949 | ||
+ | * [[Leo Vogel]], Recording Secretary, Vice President (2nd) 1949 | ||
+ | * [[Joe Wallace]] | ||
+ | * [[Jake Weaver]] | ||
+ | * [[Loyal Weaver]], Historian 1949 | ||
+ | </div> | ||
+ | |||
+ | Below are members listed as officers of an Incorporation of the Eta Chapter | ||
+ | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
+ | * [[Paul Boyts]], President | ||
+ | * [[John Hess]], Vice President | ||
+ | * [[J. R. Lingenfelter]], Treasurer | ||
</div> | </div> | ||
− | * [[ | + | == Fall 1949 == |
+ | ''Induction Date: November 18, 1949''<br/> | ||
+ | The following is a list of Brothers who joined in 1949. This information has been found in the [http://phisigmapi.org/Portals/0/pdf/eta1949.pdf 1949 Annual Newsletter]. | ||
+ | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
+ | * [[Ed Gardner]] | ||
+ | * [[Jim Staley]] | ||
+ | </div> | ||
== 1949-1950 == | == 1949-1950 == | ||
Line 109: | Line 441: | ||
* [[George Michael]] | * [[George Michael]] | ||
* [[Kieth Michael]] | * [[Kieth Michael]] | ||
− | |||
* [[Don Nicholl]] | * [[Don Nicholl]] | ||
* [[John Onstead]] | * [[John Onstead]] | ||
Line 119: | Line 450: | ||
* [[Frank Whittacre]] | * [[Frank Whittacre]] | ||
</div> | </div> | ||
+ | |||
+ | == Spring 1950== | ||
+ | * [[John Nace]] | ||
== Unknown == | == Unknown == | ||
Line 126: | Line 460: | ||
* [[Edward Ballute]] | * [[Edward Ballute]] | ||
* [[Edwin Beamer]] | * [[Edwin Beamer]] | ||
− | |||
− | |||
− | |||
* [[Davelly Chirman]] | * [[Davelly Chirman]] | ||
− | |||
− | |||
− | |||
* [[Joseph Dutkowsky]] | * [[Joseph Dutkowsky]] | ||
* [[Gunther Edelman]] | * [[Gunther Edelman]] | ||
− | * [[ | + | * [[Stephen Gendick]] |
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
* [[Charles Marchyshyn]] | * [[Charles Marchyshyn]] | ||
+ | * [[Daniel C. McGrew]] | ||
* [[Hillis McIlnay]] | * [[Hillis McIlnay]] | ||
* [[Mike Michael]] | * [[Mike Michael]] | ||
* [[Joseph Moresconich]] | * [[Joseph Moresconich]] | ||
* [[Anthony Moran]] | * [[Anthony Moran]] | ||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
* [[Clifford Smith]] | * [[Clifford Smith]] | ||
+ | * [[James Staley]] | ||
* [[Harry Stukan]] | * [[Harry Stukan]] | ||
* [[Joseph Suhorsky]] | * [[Joseph Suhorsky]] | ||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
</div> | </div> | ||
Line 337: | Line 644: | ||
</div> | </div> | ||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
+ | == Fall 2004 - Alpha Eta == | ||
+ | ''Induction Date: Unknown'' | ||
+ | ''Class Name: Gophers'' | ||
+ | <div style="-moz-column-count:3; column-count:3;"> | ||
+ | * [[Christy Burford]] | ||
+ | * [[Jessica Dickey]] | ||
+ | * [[Wes Lausch]] | ||
+ | * [[Tiffany Nayduch]] | ||
+ | * [[Melissa Waslo]] | ||
+ | |||
[[Category:Initiate Classes]] | [[Category:Initiate Classes]] | ||
[[Category:Eta Chapter]] | [[Category:Eta Chapter]] |
Latest revision as of 19:52, 26 August 2014
The following is a list of Eta Chapter Initiate Classes.
Contents
- 1 1929
- 2 1930
- 3 1931
- 4 1932
- 5 Pre 1931
- 6 1933
- 7 1934
- 8 Pre 1934
- 9 1934-1935
- 10 1935
- 11 1936
- 12 1937
- 13 1938
- 14 1941
- 15 Pre 1939
- 16 Pre 1941
- 17 Pre 1949
- 18 Fall 1949
- 19 1949-1950
- 20 Spring 1950
- 21 Unknown
- 22 Spring 1999 - Upsilon
- 23 Fall 1999 - Phi
- 24 Spring 2000 - Xi
- 25 Fall 2000 - Psi
- 26 Spring 2001 - Omega
- 27 Fall 2001 - Alpha Alpha
- 28 Spring 2002 - Alpha Beta
- 29 Fall 2002 - Alpha Gamma
- 30 Spring 2003 - Alpha Delta
- 31 Fall 2003 - Alpha Epsilon
- 32 Spring 2004 - Alpha Zeta
- 33 Fall 2004 - Alpha Eta
1929
Date: April 30, 1929
Source: Oak yearbook, http://www.archive.org/stream/oakyearb1929indi#page/280/mode/2up
- President Bitner
- James K. Stoner
- Dr. Charles R. Foster, faculty
- Walter Percival, faculty
- Dr. Davis, faculty
- Sullivan, faculty
- Webb, faculty
- Everett M. Sanders, Faculty
- Beebe, faculty
- Neff, faculty
- Merrill B. Iams, Faculty
- C. E. Manwiller, faculty
- Walter M. Whitmyre, Faculty (Dean)
- Floyd Bair
- Fred Bennett
- Harold Bitner
- William Boyer
- Fred Davison
- John DeBerti
- James Devor
- Wendell Doty
- William Heil
- Roy Hickes
- George Hocker
- John Honse
- Walter Katchmer
- Howard Kuhns
- Wilbert Leonard
- Victor Luke
- Harold Sherwood
- Alfred Bray
- Jerome Fitz
- Cull Lewis
- Kenneth Love
- Niles Long
- Robert Neville
- Wayne Elliott
- Robert Fee
- Nathan Framer
- Isadore Goldstein
- Virgil Grumbling
- Ben Marshall
- Raymond Miller
- Raymond Morgan
- Joe Muschella
- Paul Muschella
- Merle Wagner
- Frank Olliver
- James Purdie
- Lisle Reed
- Jay Rudolph
- Joseph Siegman
1930
Date:
Source: Oak yearbook, http://www.archive.org/stream/oakyearb1930indi#page/250/mode/2up
1931
Date:
Source: Oak yearbook, http://www.archive.org/stream/oakyearb1931indi#page/230/mode/2up
Images in the Oak yearbook need to be cross referenced against confirmed members prior to 1931 to find new members. No new members may have been taken based on 1932's yearbook that lists pledges.
- Dr. John A. H. Keith, honorary
- Dr. Ben Graham, honorary
1932
Date:
Source: Oak yearbook, http://www.archive.org/stream/oakyearb1932indi#page/252/mode/2up
- Dr. Rohrbach, honorary
- George Anderson
- Carlyle Borland
- Michael Gendich
- Carl King
- Herbert Lauf
- Vernon Lease
- Robert Litzenger
- Eugene Minni (possibly Menni)
- Charles Myers
- Charles Postlewaite
- William Reilley
- Charles Russel
- Julian Shinol
- Arnold Steiner
- Earl Uber
- John Valentine
- Carl Walker
- Albert Zameoni
- Howard Ziegler
Pre 1931
The following is a list of Brothers shown in this photograph [1]. Their individual induction dates are not known.
- Carver
- William Landis
- Joseph Gallagher
- Robert McPhilmy
- Melvin Burkett
- Mathew J. Walsh, Faculty (Dean)
- Weight
- Ralph B. Beard, Faculty
- Borland
- John Wolsko
- Lybarger
- Brooks
- Glenn Stough
- Bee
- Paul W. Seaton
- Travis
- John Shruda
- Amend
- Dr. Berts (/)
- Cliver
- Bradley Crawshaw
- Gup P. Davis, Faculty
- Hunter
- McClelland
- Cunningham
- McGill
- McEmmert
- Clair Cogan
- Angelo Romeo
- Paul Kunkle
- T. Marshall
- Devon
- Dr. Harold L. Camp, Faculty
- Shick
- Shaw
- Paul H. Boyts, Faculty
- George Marshall
- Adams
- Jack Bendall
- John Batiste
- Harry Brubaker
- Lawrence C. Davis, Faculty & Sponsor
- Reese
1933
Induction Date: November 17, 1933
- John S. Fisher, Honorary, former Governor of Pennsylvania
Date:unknown
Source: Oak yearbook, http://www.archive.org/stream/oakyearb1933indi#page/174/mode/2up
- Dr. M. J. Walsh, honorary
- Dr. C. R. Foster, honorary
- W. N. Whitmyre, honorary
1934
Date:unknown
Source: Oak yearbook, http://www.archive.org/stream/oakyearb1934indi#page/138/mode/2up
No new members appear to be listed in the yearbook.
Pre 1934
The following is a list of Brothers shown in this photograph [2] and [3]. Their individual induction dates are not known.
- Baker
- Beyers
- Frank Caimi
- Paul Christy
- Robert Litzinger
- Marsh
- Mechling
- Louis Nanassy
- Leonard Pearson
- Dale Robinson
- Theodore Round
- Alex Savukas
- Joseph Sheehe
- Stewart
- Lawrence C. Stitt, Faculty
- Thomas
- Richard Whiting
- Howard Zeigler
1934-1935
The following is a list of Brothers who joined Eta Chapter in 1934-1935. There is no known rush class name. This information has been found in the 1935 Annual Newsletter.
1935
Induction Date: April 29, 1935
Source: 1935 Oak, http://www.archive.org/stream/oakyearb1935indi#page/92/mode/2up
- Charles J. Margiotti, Honorary, Attorney General of Pennsylvania
- Foster
- G Davis
- Sanders
- Walsh
- Miller
- Boyts
- Beard
- L. Davis
- Camp
- Stitt
- Graham
- Webb
- Emmert
- Fisher
- Smyth
- Sullivan
1936
Induction Date:
Source: 1935 Oak, http://www.archive.org/stream/oakyearb1936indi#page/146/mode/2up
- Dr. Paul Cressman, honorary
- Thomas Sutton, honorary
1937
Induction Date:
Source: 1935 Oak, http://www.archive.org/stream/oakyearb1937indi#page/136/mode/2up
- Dr. Samuel Fausold, honorary
Spring 1937
The following is a list of Brothers who joined Eta Chapter in 1937. There is no known rush class name. This information has been found in the 1937 April Lampadion.
Fall 1937
The following is a list of Brothers who joined Eta Chapter in 1937. There is no known rush class name. This information has been found in the 1937 Lampadion.
1938
Induction Date:
Source: 1935 Oak, http://www.archive.org/stream/oakyearb1937indi#page/136/mode/2up
- Dr. Clarence Ackley, honorary
1941
The following is a list of Brothers who joined Eta Chapter in 1941. There is no known rush class name. This information has been found in the 1941 Lampadion.
Induction Date: October 10, 1941
- Lloyd Holland is listed separately as a pledge but no information is available on his induction
Pre 1939
The following is a list of Brothers who joined Eta Chapter prior to 1939. There is no known rush class name. This information has been found in the 1939 Lampadion.
- Frank W. McGrew, President
- Sam N. Costantino, Secretary
Pre 1941
The following is a list of Brothers who joined Eta Chapter prior to 1941. There is no known rush class name. This information has been found in the 1941 Lampadion.
- Elwood Sheeder, President
Pre 1949
The following is a list of Brothers who joined Eta Chapter prior to 1949. There is no known rush class name. This information has been found in the 1949 Annual Newsletter.
- Edward Ballute, Treasurer (2nd Semester)
- Dave Brodsky
- David Broffman, President (2nd Semester)
- John Carcelli
- Jim Carlisle
- Felix Catalano
- Sam Chirman
- Ed Cibik
- Pete Colpo
- John Daniel
- John Daniels
- Andrew Daskivich, Historian (2nd Semester)
- Tod Dravis
- Ernier Frombaugh
- Dick Frye
- Narcise Gamberoni, Vice President, Interfrat Rep 1949
- Ed Gardner
- Kenny Grote
- William Grundy, Recording Secretary (2nd Semester)
- Chuck Hemphill
- Bob Hendrickson
- Jim Heighen
- Joe Horeskonich
- James Iams, Chaplain (2nd Semester)
- James Jama, Chaplain 1949
- Jack Jaoloski
- Jack Joll
- Bill Joseph
- Dick Kagele
- George Keene
- Mike Kensek, former President
- John Kestner
- John Kostas
- John Kreynak
- James Krofta, Sargent at Arms (2nd Semester)
- Don Kuntz
- Mike Marcenelle
- Mike Michael, Sargent at Arms 1949
- Don Nicoll
- Ray Phillips
- Al Pomocky
- Joseph P. Quinn, President 1949
- Tim Roberts
- Art Schaffer
- Bill Schwartz
- Ed Scurci
- Joe Shomo
- Izzy Shrensky
- Jim Staley
- John Strandberg, Interfrat Representative 1949
- Boyd Stroun
- Joe Sutilla
- John Taddie
- Donald Trone, Corresponding Secretary (both) 1949
- Sam Venturella
- Michael Vidischak, Treasurer 1949
- Leo Vogel, Recording Secretary, Vice President (2nd) 1949
- Joe Wallace
- Jake Weaver
- Loyal Weaver, Historian 1949
Below are members listed as officers of an Incorporation of the Eta Chapter
- Paul Boyts, President
- John Hess, Vice President
- J. R. Lingenfelter, Treasurer
Fall 1949
Induction Date: November 18, 1949
The following is a list of Brothers who joined in 1949. This information has been found in the 1949 Annual Newsletter.
1949-1950
The following is a list of Brothers who joined Eta Chapter in 1949. There is no known rush class name. This information has been found in the 1949 Annual Newsletter.
Induction Date: 1950
- Frank Agnello
- William Boyd
- Walter Charley
- John Dean
- Anthony Esposito
- Howard Fargo
- Richard Froggat
- Ernest Frombaugh
- Kendall Grote
- Robert Hislop
- William Jones
- Bill Joseph
- John Kestner
- John Kraynak
- Richard Knee
- Mike Marcenelli
- Jay Mayo
- Jack McLaughlin
- Harry Mandell
- George Michael
- Kieth Michael
- Don Nicholl
- John Onstead
- Guido Perfetti
- Paul Purhosky
- Samuel Sirko
- Ted Sirko
- Gorden Short
- Frank Whittacre
Spring 1950
Unknown
Induction Date: Unknown
Spring 1999 - Upsilon
Induction Date: Unknown
Class Name: The Survivors
Fall 1999 - Phi
Induction Date: Unknown
Class Name: 13 in a Bottle
Spring 2000 - Xi
Induction Date: Unknown
Class Name: Goonies
Fall 2000 - Psi
Induction Date: Unknown
Class Name: Dirty Dozen minus 1
Spring 2001 - Omega
Induction Date: Unknown
Class Name: Scarlet Dragons
Fall 2001 - Alpha Alpha
Induction Date: Unknown
Class Name: Seven Deadly Sins
Spring 2002 - Alpha Beta
Induction Date: April 25, 2002
Class Name: The Gladiators
Fall 2002 - Alpha Gamma
Induction Date: Unknown
Class Name: The Three Stooges
Spring 2003 - Alpha Delta
Induction Date: Unknown
Class Name: The Jokers
Fall 2003 - Alpha Epsilon
Induction Date: Unknown
Class Name: Unknown
Spring 2004 - Alpha Zeta
Induction Date: Unknown
Class Name: The Bulldogs
Fall 2004 - Alpha Eta
Induction Date: Unknown
Class Name: Gophers